Zumbara Kullanma Talimatı

Mart 20, 2012

Zumbara’da bizler, para yerine zaman kullanarak bilgi, beceri, yetenek ve tecrübe değişimleri yapıyoruz.  Bu değişimler karşılıklı olmak zorunda değil. Verdiğiniz servisler karşılığında kazandığınız saatleri topluluktaki herhangi bir kişiden istediğiniz servisi almak için harcayabiliyorsunuz.  Servis değişimleri nasıl oluyor diyen, aklında soru işareti bulunan herkes için rehber niteliğinde olmasını istediğimiz, sisteme yeni servis girmekten başlayarak zaman kararlaştırma, servis değişimi ve zaman ödemesine kadar tam bir adım adım ilerleyen “Zumbara Kullanma Talimatı” nı sizler için hazırladık!

Yeni Servis Girmek

Sitenin sol üstünde bulunan “Yeni Arz” (başkasına servis vermek için) ya da “Yeni Talep” (başkasından servis almak için) tuşuna basıyoruz.

Çıkan pencerede istediğiniz servis hangi kategoriye denk düşüyorsa onu ve alt kategorisini seçiyoruz. Mesela ben diyelim pizza yapmakla ilgili bir arz girmek istiyorum, kategoriden “Mutfak” alt kategoriden de “Menü ve tarifler” seçeneğini seçiyorum.

Aktif olduğu zaman aralığı: Siz değiştirmediğiniz sürece servisi yarattığınız andan itibaren 5 yıl sonuna kadar geçerli olacak şekilde ayarlı. İstediğiniz zaman bu zaman aralığını yeniden değiştirebilirsiniz. Artık servisi vermek istemiyorsanız zaman aralığınızı o günün tarihi yapabilirsiniz.

Uygun olduğu zamanlar: Bu kısmı doldurmak zorunda olmasanız da, mesela bu servis değişimi için sadece haftasonu müsait olabiliyorsanız, ya da sadece haftaiçi akşamları müsaitseniz, işte bu bilgiyi oraya yazabilirsiniz 🙂

Seviye: Bu kısımdan servisinizin seviyesini giriyorsunuz, bazen bazı servisler seviye girilecek gibi olmuyor, mesela ev temizliğine yardım, o zaman biz nasılsa fark etmiyor diye “Başlangıç” işaretliyoruz.

Süre: Burası servisinizin ücreti olacak kısım! Yani Zumbara’yı Zumbara yapan, can alıcı noktamız! 🙂 Diyelim bitki çayı yapma konusunda incelikleri öğretmek istiyorsunuz ve 1 saat süreceğini düşünüyorsunuz, o zaman ücreti 1 saat. Ya da Güney Doğu Anadolu gezisi planlayacaksınız, 3 saat süreceğine inanıyorsunuz, o zaman o da 3 saat. Ama diyelim ütü yapacak biri aranıyor talebine teklifte bulundunuz, servis değişimini gerçekleştirdiniz, 2 saat yazıyordu ama siz 1 saatte hallettiniz, o zaman ödeme yapılırken karşınıza yeniden bu saat ekranı çıkıyor ve orada servisin süresini girebiliyorsunuz. Bu site 1=1 mantığı üzerinden çalışıyor, ne kadar zaman harcarsanız, o kadar zaman kazanırsınız. Ama elbette servis değişiminiz sosyal bir zaman paylaşımına dönüşürse, muhabbet eğlence derken birden 1 değil 3 saat geçtiğini fark ederseniz, servisi veren ile aran arasında anlaşmaya varıldığı sürece problem yaşanmayacaktır.

Başlık: Servisinizin ne olduğunu kısaca açıklayıcı bir başlık yazmanız tercih edilir. “Yepyeni bir düzen kuralım” diye bir servis başlığı kullanırsanız üyeler ne demek istediğinizi anlamayabilir, belki de aradıkları servisin sizinki olduğunu bilemeyebilirler, onun yerine “Odanızı baştan başa düzenlemek için yardım” derseniz kitlenizi daha rahat ayarlayabilirsiniz.

Açıklama: Elbette burada servisin açılımı ile ilgili kısaca bilgi vermeniz gerekiyor, böylece servisi almak ya da vermek isteyen karşı taraftan ne bekleyeceğini bilebilsin.

Ve geriye ülke, şehir, ilçe kalıyor, bunlar da elbette bu servisi vereceğiniz yeri ifade ediyor, normalde Ankara’da yaşıyor olabilirsiniz, ama sörf eğitimi servisinizi yazları Çeşme’de veriyorsanız buraya Çeşme yazmanız gerekiyor.

Arz ve talep girme formu bu şekilde. Gelelim istediğimiz bir arz ya da talep gördüğümüzde teklif verme kısmına..

Teklif Vermek

Servisin altında bulunan “Teklifte Bulun” tuşuna basıp servisi almak istediğimiz tarihi ve zamanı giriyoruz. Esnek bir tarih aralığı sağlayabiliyorsanız eğer altta bulunan not kısmına mail adresi ya da facebook adresiniz gibi iletişim kurabileceğiniz bilgilerinizi ekleyip zamanı ayrıca kararlaştırabilirsiniz (Şu anda Zumbara’da inbox sistemi olmasa da hepinizin bildiği gibi yeni gelecek web sayfamızda olacak, ve o zamandan sonra bu tip konuşmaları yapmanız daha kolay olacak).

Teklifte bulun tuşuna basıp teklifimizi yolluyoruz.

Teklif Kabul Etmek

Siz karşı taraftan teklif aldıysanız ve kabul etmek istiyorsanız kendi profilinizdeki “Teklifler” sekmesine gelerek ilgili servisin altındaki “Kabul Et” tuşuna basabilirsiniz. Orada gördüğünüz gibi teklif için başka bir tarih de önerebilir ya da teklifi ret edebilirsiniz de (bkz. yukarıdaki ekran görüntüsü)

Servis Değişim Anı!

İşte işin en keyifli anına geldik! Konuştunuz anlaştınız, ne zaman nerede buluşup neler yapacağınızı kararlaştırdınız (Unutmayın, servis değişiminizi Çarşamba akşamları zaman merkezimizde de yapabilirsiniz!) ve servis değişimi için buluştunuz. Güzel güzel bilgi alışverişinizde bulundunuz, eminiz çok eğlenmişsinizdir 🙂

Ödemeyi yapma

Bizim önerimiz eğer servis değişimi anında elinizin altında bilgisayar varsa servis değişiminiz bittiğinde ödemeyi hemen yapmanızdan yana. Servis veren kişi emeğinin karşılığında ödeyeceğiniz saat ile topluluktan başka birşeyler alıyor olacak, o yüzden gecikmemesi veya unutulmaması önemli. Eğer saat ödemesini o an yapamıyorsanız bilgisayar başına geçtiğinizde yapmanız gerekiyor. Ödemeyi yapmak için kendi profilinize girip Teklifler kısmına basıyorsunuz. Orada ilgili servisi bulup “Ödemeyi Yap” tuşuna basıp servis değerlendirmesi yaptıktan ve kaç saat ödeyeceğinizi girdikten sonra işleminiz tamamlanıyor. Ödeme yapabilmeniz için karşı tarafın da teklifinizi kabul etmiş olması gerekiyor yoksa “değerlendir ve öde” butonunu göremiyorsunuz, bu noktaya dikkat.  Teklifler sekmesinde servisin altında “değerlendir ve öde” butonu görünmüyorsa servis değişimi yaptığınız kişiye teklifinizi kabul etmesini söyleyebilirsiniz.

Başka Sorusu Olan?

İhtiyaçlarımıza daha iyi cevap verebilecek olan yeni web sitemiz yakında hazır olacak.  O zamana kadar zumbaranın şu anki versiyonunu kullanıyor olacağız. Başka sorularınız olursa info@zumbara.com adresine yazabilir ya da twitter’dan @zumbaradan hesabına mention atabilirsiniz.

Hepinize güzel servis değişimleri dileriz 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: