Beyin Fırtınasının Ardından…

Aralık 23, 2011

 

Geçen cumartesi toplandık, Zumbara topluluğuyla beraber zaman bankası fikri ve zumbaranın daha fazla neler yapabileceği üzerine konuştuk. Bunu yaparken de açık alan teknolojisi denilen bir yöntem uyguladık. Bu yönteme göre topluluktaki kişiler konuşmak istedikleri konuları belirliyorlar, başlıkları yazıyoruz. Daha sonra tüm katılımcılara hangi başlıklara katılmak istediklerini soruyoruz, katılımcısız kalan başlıklar kapanıyor. Bizim başlıklarımız  ve konuştuklarımız aşağıda. Tabi her zaman başlık sınırları içerisinde de kalmadık, konuştukça başka yerlere vardık. Aşağıda bir özet yapalım dedik, eksik kalan yerler olursa katılanlardan katkılarını bekleriz. Bunun dışında ben şurada şunu yapabilirim dediğiniz başlıklar olursa da duymayı çok ama çok isteriz:

1. 1=1(midir?): Herkesin bir saatinin birbirine eşit olması zumbaranın en temel ilkesi. Ancak “böyle şey olur mu” diyenlerin sayısı da az değil. Önce 1=1 ilkesi üzerine konuştuk daha sonra bunun nasıl daha fazla kişi tarafından kabul görmesini sağlarız diye düşündük. 1=1’i vurgulayan kısa videolar çekelim, herkes teker teker 1 cümleyle neden kendisi için 1=1 olduğunu söylesin dedik. Bu videoları topluluktan da isteyebiliriz, herkes çektiği videoyu bize gönderir, biz yayınlarız diye düşündük.  Zumbaranın hep birşeyler söylüyor olması değil, zumbaracıların diğer kişilere birşey anlatıyor olması en iyisi dedik.

2. Sistemdeki servisler üzerine- girdiğimiz servislere nasıl ilgi çekebiliriz? : Zumbarada birçok servis bulunuyor, bu servisler nasıl servis değişimine dönüşür, ben ne verebilirim ki diye düşününenlere nasıl ilham verebiliriz diye konuştuk.  Dedik ki, kolay ama ilk anda akla gelmeyen servislerle ilham verelim. Mesela kravat bağlamak. Çok kolay ancak bazıları için de bir o kadar zor. Bu kadar basit şeyleri bile zumbarada veriyor olabilirsin mesajını verelim dedik. Aldığımız servisleri başkalarına vermek nasıl olur diye düşündük, mesela saç renklendirme öğrendim, bunu servis olarak topluluğa ben de sunsam güzel olmaz mı diye düşündük – usta çırak ilişkisi kurabiliriz dedik.  Bir başka konu da “uzun sürecek servislerin devamlılığı nasıl sağlanır” idi: İngilizce öğrenmek isteyen bir kişinin, öğretecek kişiye örneğin gitar öğretebiliyor olması gerekiyor, yani uzun sürecek servisler için bir karşılıklılık ilişkisi kurmak gerekiyor. Bunun dışında, bazı dokümanlar da saat karşılığı sunulabilir dedik, elimde şirket kurulumu için hazırladığım bir doküman var, karşılığı 1 saat.. gibi.  Zumbarada zumbara danışmanlığı hizmeti sunulabilir dedik, yeni gelenlere zumbara nedir,  ne verebilirsin, ne almak istersin’e dair zumbara danışmanlığı hizmeti sunulabilir diye düşündük.

3. Servis değişimleri için mekanlar: Ev dışında nerelerde buluşabiliriz, bu mekanları nasıl kullanabiliriz diye konuşmaya başladık sonra bir baktık başka yerlere gitmişiz. Atıl durumdaki yerlerle konuşabiliriz diye düşündük, kütüphaneler, tiyatrolar, öğle saatlerinde barlar servis değişimi yerleri olabilir. Alışveriş merkezlerinde flashmoblar yapabiliriz, bazı menülere bu yemeği beğendiyseniz şef size öğretiyor, ücreti 1 saat şeklinde topluluğun zumbarayı başka yerlere taşımasını teşvik edebiliriz dedik. Mağaza ve sanat galerinde vitrinlerde zumbara servislerini tanıtabiliriz, mesela birisi vitrinde yoga yapıyor, ücreti 1 saat yazıyor veya vitrinde birisi dikiş öğretiyor, ücreti 1 saat şeklinde kendi ekonomimizi vitrinlere taşıyabiliriz.

Buradaki fikirlerden hayata geçirmek istediğiniz birşeyler olursa heyecanla bekleriz. Bunun dışında, toplantıda başlık olarak açamadık ama bir ödüllendirme sistemi olmalı diye düşünüyoruz. Davetiyelerinin hepsini gönderen, aktif olarak sürekli servis değişimi yapan zumbaralılar için bir ödüllendirme olsa. Ama ne şekilde, ne tür bir ödülle.. Fikirlerinizi bekleriz!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: