Büyüyen Yerelleşme Hareketi ve Yerli Malı Haftası

Aralık 16, 2011

Burag Peksezer. Boğaziçi Üniversitesinde uluslararası ticaret öğrencisiyim. Görsel sanatlara, özellikle de sinemaya fazlasıyla düşkünüm. Kurmaca belgesel; seminer, atölye; festival, film seti ayırt etmem giderim, çalışırım. Dil öğrenmeyi hep çok sevdiğimden bazen Babil in Kulesinde dolaşırım. Başka ne diyeyim; Tanrının çocuksu yanına sığınmış, kendi halimde bir hayalciyim.

Ben geçen aydan itibaren Zumbara’nın görsel hikayesini anlatıyorum. Videolar,  fotoğraflarla elimden geldiğince Zumbara’yı anlatıyorum, kendim için zaman biriktiriyorum.. Geçenlerde Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nde izlediğimiz “Mutluluğun Ekonomisi” filmi büyümekte olan yerelleşme hareketi üzerine tekrar düşünmemi sağladı. Bu hafta yerli malı haftası olunca ve geçen haftaki Zumbara toplantımızda bu film üzerine birkaç fikir beyan edince yazıyı da yazmak bana düştü 🙂

Son 20  –  30 yılda Dünya’da geniş yankı bulan bir yerelleşme hareketi var. Son yıllarda meydana küresel Kriz, iklim değişikliği, nükleer felaket derken insanlar mutluluğu daha küçük şeylerde aramaya yöneldiler. Daha yerel, daha tanıdık ve daha taze…

İnsanlar artık her şey için kaygılanıyor, işlerini akıllı telefonları sayesinde her yere taşıyor ve durmadan çalışıyorlar. Sürekli olarak büyümek için koşuşturuyor ama elde ettikleri şey mutluluk olmuyor. Doğduğumuz andan itibaren basamak basamak koşuyoruz, bize öğretildiği gibi daha da büyümek için çırpınıp duruyoruz ama en sonunda kendimizi psikiyatrlarda, derin depresyonlarda ve yalnızlığın tam ortasında buluyoruz.

Small is Beautiful akımı işte bu yüzden doğdu. Büyük şeylere ulaşmaya çalışırken yorulmamak, küçük adımlarla mutlu olmayı öğrenmek için, mutluluğun ve başarının sadece büyük ideallerde saklı olmadığını göstermek için ortaya atıldı. Dahası inanıyor bu akıma inanan, mutluluğu uzakta değil yaşadığı topraklarda, alıştığı yerde arayan insan sayısı her geçen gün artıyor. Filmler çekiliyor, gösteriler yapılıyor, yerel ama güçlü girişimler doğuyor.

Artık Almanya’da, Fransa’da hatta Amerika’da bile yerel ürünler marketlere giriyor, yerel ve tanıdık ürünler küresel ticaretin bize sunduğu rakipleriyle yarışıyorlar. Her ülkede ve her bölgede insanlar kendi alıştıkları tadı, kendi yurtlarında yetişeni tercih etmeye başlıyor artık.

İlkokulda gördüğümüz ve bazen güldüğümüz Yerli Malı Haftası işte bu yüzden artık önem kazanıyor. Küresel sistemin vaatlerini yerine getiremediği şu günlerde, herkes kendi bildiği tatlara geri dönüyor. Günden güne, sadece yerli malı kullanarak değil;  kendi kimliklerimize dönerek, kendimizi tanıyarak, koşmayı bırakıp küçük adımlar atarak yerelleşebiliriz. Kendimizi tanımlarken küreselleşmenin bize sunduğu tercüme kimlikleri değil, kendi içimizden gelen kimlikleri kullanabiliriz.

Economics Of Happiness ise tüm bunları anlatan bir film. Tibet’in uzak bir köyündeki mutlu insanlarla başlayan hikâye, küreselleşmenin ulaştığı her yeri nasıl mahvettiğini gösteriyor. Bir yanda hepimizin yaşadığı global umutsuzluğu anlatıp bize ayna tutan film aynı zamanda neler yapılabileceği konusunda da bizi bilgilendiriyor. Yerel marketlerden, ufak girişimlerden, anneannelerimizin bilgilerinden, kendi kimliğimizi yeniden kazanmaktan bahsediyor Economic Of Happiness. En önemlisi de; film ekonomik alışkanlıkları yeniden tanımlarken izleyiciyi küçük ve taze şeylerin dünyasına götürüyor, mutluluğu ise bize bırakıyor.

Küreselleşme karşıtı filmlerin belki de en deneysel olan atası Senegal’de Vietnamlı ünlü sanatçı Trinh T. Minh Ha’nun Reassablage filmi. 1982 tarihinde çekilen film, aslında Senagalli yerlileri anlatan etnografik bir film. Filmi ilginç kılan unsur ise, filmde yerlilerden fazla onları araştırmaya gelen Batılı akademisyenlerin davranışlarının anlatılıyor olması. İki grubu karşılaştıran, Senegalli yerlilerin özgün doğasına ışık tutan film, onları bildik yöntemlerle, kelimelerle ya da röportajlarla anlatmıyor. Onları izliyor, seslerini takip ediyor ve izleyiciye var oluşun değişik yollarını gösteriyor.

 

Burag Peksezer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: