Arabanıza Bir Yolcu Daha Alır Mısınız?

Aralık 1, 2011

Her yöne otobüs, tren ve uçak bileti fiyatlarının bir ailenin aylık geçimini karşılayacak seviyelere çıktığı zamanlar oluyor: bayram zamanları.  Herhalde artık kimse kendi şehrinde yaşamıyor, ya da artık herkes tatile gidiyor.  Eskiden bir şekilde giderken bu kez hiçbirşey bulamadım, ya yer yok, ya da inanılmaz pahalı bütün ulaşım araçları.  Facebook’tan tanıdığım birileri İstanbul-Adana yönünde gidiyor mudur diye soruştururken ortak araba‘yı önerdi İsmet Abla- araba paylaşım sitesi.  Arabayla bir yere gidiyorsanız,  nereye ve ne zaman gideceğiniz gibi detayları giriyorsunuz, dileyenler seyahatinize katılmak için size mesaj gönderiyorlar. Ortak olacak bir araba arıyorsanız da yine aynı şekilde… Yani normalde arkadaşlarınızla yapacağınız bir paylaşımı, katılmak isteyen herkese açıyorsunuz, böylece hem araba hem yolcu/ortak sürücü bulma olanağı artıyor, masraflar paylaşılıyor, çevreye daha duyarlı bir yöntem seçmiş oluyorsunuz, trafik sorunu bakımından üzerinize düşeni yapmış oluyorsunuz, hem de bir yol arkadaşı ediniyorsunuz! Ortak arabayla ben İstanbul’dan Mersin’e gittim, hem de tam istediğim günde, konforlu bir şekilde!

Sürücümüz Devrim beni Taksim’den aldı. Kızkardeşimle beraber yolculuk yapacağımızı öğrendiğinde hemen kartvizitini uzattı, güven sorunu olmasın diye.  Kişiler arası değişim web sitelerinin yaygınlaşması için sanırım en önemli nokta güven. Bu sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak için kişilerin birbirlerine güvenmeleri önemli. Paylaşımların %99.9’u sorunsuz bir şekilde devam ediyor olsa da, %0.1’lik bir yanlış tüm sistemin güvenilirliğini zedeleyebiliyor.

Aslında yurtdışında bu tarz araba paylaşım siteleri çok sık kullanılıyor. 2008’de Amerika’da faaliyet gösteren araba paylaşım sitelerin üyelik oranı %51.5 oranında artmış. 2015’te zipar gibi sayfaların Amerika’da 4.4 milyon, Avrupada da 5.5 milyon kişi tarafından kullanılıyor olacağı tahmin ediliyor*. City CarShare ve Kaliforniya Üniversitesi’nin ortak yaptığı bir araştırmaya göre, bu araba paylaşım sitesini kullananların %30’u arabalarını satmış veya yeni bir araba alma kararını ertelemiş. Bisiklet sürme ve yürüme oranları da artmış kullanıcıların arasında*. Başka bir araştırmaya göre de araba paylaşım sitelerini kullananların yıllık arabayla gidilen kilometre bazında %27 düşüş yaşanmış*. Bu demek oluyor ki, bu tür kişiler arası değişim web siteleri (P2P) başka bir kültürü de beraberinde getiriyor, kişilerin birbirlerinin hayatını kolaylaştırdığı, sahip olunan nesnenin değil, onun sağladığı hizmetin merkezde olduğu, tüketime karşı bilincin arttığı, çevresel duyarlılığın geliştiği, karşılıklı güvenin geliştiği bir kültürden bahsediyoruz!

Cuma öğlen başlayan yolculuğumuz akşam 10’da sona erdi. Aileyle mutlu mesut bayram saadedi yaşayabildim, Devrim’e teşekkürler. Bu sanırım ayrı bir özgürlük hali, arabanız olmadan, arabanızın olmuş gibi olması…

*What’s Mine is Yours, Rachel Bootsman

*http://en.wikipedia.org/wiki/Car_sharing

*http://en.wikipedia.org/wiki/Car_sharing

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: