Dünyada Neler Oluyor?: “Yeni Ekonomi” Enstitüsü

Ekim 11, 2011

Bu hafta size “Doğa ile uyumun ve insani değerlerin ön planda olduğu bir sosyo-ekonomik sisteme ne şekilde geçmemiz gerekiyor?” sorusuna dair fikir üreten, bu alanda uygulamalar ve araştırmalar yapan bir enstitüden haberler vereceğiz: Yeni Ekonomi Enstitüsü.

Yeni Ekonomi Enstitüsü sistemin temel sorunlarını 4 ana başlıkta inceliyor:  Sürdürülebilirlik, iklim ve tükenen kaynaklar sorunu, dünyadaki varlık, gelir, erişim ve demokrasi dağılımının eşitsizliği sorunu, verimli ve esnek olmayan bir sistemle varolan birlikte finansal risk sorunu, artan gelirin artan kişisel memnuniyete, mutluluğa veya refaha dönüşmemesinin yol açtığı kişisel “iyi”lik sorunu.

Enstitü, bu sorunlara çözümlerin ortaya çıktığını ancak çözümlerin bu yapısal sorunları değiştirecek şekilde sistemin bütününe etki etmediğini ve yapısal sorunlara yüzeysel çözümler önerildiğini, sistemin bütünü etkileyecek büyük bir değişimin olması için gereken politik ve ekonomik gücün oluşmasının toplumların bakış açısındaki kültürel değişim ile mümkün olacağını söylüyor.

Yeni Ekonomi Enstitüsü bu alanda neler mi yapıyor? Yerel ekonomilerin nasıl güçlü kılınacağı üzerine pilot çalışmalar, artan tüketimle körüklenen günümüzdeki ekonomi modelime alternatif olacak yeni ekonomi düzeninin tasarlanması, “gelişme” kavramının nasıl ölçümlenmesi gerektiğine dair araştırmalar ve finans sektörünün nasıl yararlı bir şekilde kullanılabileceğine dair araştırmalar enstitünün acil öncelikleri arasında.

Yeni ekonomi enstitüsünün benzer çalışmalar yapan geniş bir ağı var. İngilizce bilenlere çalışmalardan gözümüze çarpan 21. Yüzyıl için Yeni Bir Ekonomi yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Yakında çevirisini de yayınlayacağız.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: