Başarılı Gençler Platformunda Zumbara Röportajı

Eylül 13, 2011

Başarılı Gençler Platformunu belki duymuşsunuzdur. Kendi tanımladıkları ‘başarılı gençler’ ile röportajlar yapan ekip, hayallerini takip eden kişilerin hikayelerini paylaşarak bu hikayelerin dalga etkisi ile yayılmasını ve hiç bir şeyin imkansız olmadığını göstermeye çabalıyorlar. Bu ropörtajların bulunduğu iki de kitapları var ve 3. kitap ise yolda. 3. kitap projesi için de Zumbara ile yaptıkları röportajı biz de sizlerle paylaşmak istedik:

‘Kişisel çıkarlarımızın salt maddiyatla ölçüldüğü postmodern dünyanın sosyal girişimlerle özlenen maneviyatına kavuşacağına inanıyorum. Kapitalistlerin çok rahatsız olacağı sosyal girişimcilik fenomeni son yıllarda insanlığın daha da önemsediği bir olgu olduğunu söyleyebilirim. İçtimai değerlerin yoksunluşmasına paralel olarak tanrılaşan para, güya sahibini vezir yapıyor. Ya da paran yoksa ise rezil…
İşte bu çarpık anlayışa “dur” diyen projelerden biri Zumbara. Para yerine zamanın kullanıldığı paylaşım platformu Zumbara, zamana ve kendine değer katanların bağımlılık yaptığı bir dünya. Geçen günlerde Youth Action Net tarafından dünyadaki 20 proje arasında seçilen Zumbara’nın kurucusu ise Türkiye’nin onur duyduğu bir genç: Ayşegül Güzel. 1983 doğumlu ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Ayşegül bana göre tam bir sosyal girişimci. Bir ara bana Zumbara’nın boş bir tarafı kalmamış proje dosyasını gösterdiğinde sevgili Ayşegül’ün adanmışlık ruhuna ne kadar imrendiğimi anlatamam. Hepsinden öte, güleç yüzlülüğü, sevecenliği, samimiyeti, yardımseverliği gibi saymakla bitmeyen güzel kişiliği ile genç akranlarına rol model o. Bize Zumbara’yı hediye ettiğin için çok teşekkürler Ayşegül.’ Devamı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: