İlginç Zumbaralı: Cihan İlhanlı

Ağustos 15, 2011

Cihan İlhanlı, kendi tasarladığı ve ürettirdiği farklı alanlardaki ürünleri internet üzerinden satarak ‘serbest meslek’in getirdiği özgürlüğün tadını çıkardı. Şimdilerde değişik renklerdeki ahşap kaplamaların kesilip iç içe yerleştirilerek ağaçların doğal renkleri ile yapılan bir oyma sanatı olan “Marküteri Sanatı” ile kendi yolunu çizme macerasına devam ediyor. O bir tasarımcı, girişimci, jonglör, capoeirista ve ip cambazı.
Neden Zumbara dünyasında olmak istiyorsun?
Çünkü içinde para yok. İçinde para olmayan her yerde samimiyet olduğunu ve işin içine para girmeye başladığında da ilk giden şeyin samimiyet olduğuna inanıyorum.
Aynı zamanda benim içinde bulunduğum jonglör topluluğu (Poi Art) tam bununla ilgili. Bilenlerin bilmeyenlere öğrettiği, inanılmaz bir topluluk duygusu var. Bu duygunun Zumbara aracılığı ile daha büyük kitlelere yayılma ihtimali heyecan verici.
Zumbarayla nasıl tanıştın?
Sevdiğim bir arkadaşlarımın önerisi ile NetSquared İstanbul toplantılarına katıldım. Çok zevkli bir toplantı idi. Çok iyi vakit geçirdim ve hala görüşmeye devam ettiğim kişilerle tanıştım. Zumbara da orada duyduğum bir projeydi. O andan beri de içindeyim.
Zumbarayı bir cümleyle nasıl anlatırsın?
Zumbara: Parasız zaman
Zumbarada ne yapabileceğini bilmeyen birine ne önerirsin?
Otursun bir düşünsün. Evi temizleyebilmek bir marifet. Birinin köpeklerini gezdirebilmek…Yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki, ne de olsa hepimizin saatleri eşit değerde. Bir örnek ile açıklarsak; bir yazılımcınında evini toplaması gerekir yada evcil hayvanını gezdirmesı. bunu onun için yapabilecek biri yazılımcıya kendi işini yapabilecek zaman kazandırır. Bir eşittir bir.
İnternetten satış uzmanlığı ve 3 top çevirme birbirinden ayrı alanlar. Nasıl bulaştın?
Jonglörlük benim hobim. Hobi olarak başladım ancak neredeyse profesyonelleşiyorum. Yani etrafımdakiler öyle söylüyor. Girişimci olduğum için de internet üzerinden, bulunduğum pazarlardaki ürünleri kendim tasarlayıp, üretip satıyorum. İnternette satış danışmanlığı buradaki tecrübelerimden geliyor.
Zumbarada almak ve vermek istediğin servisler neler?
Zumbara dünyasına verdiklerim ipte yürüme, modern ip cambazlığı, 3 top çevirme, orta seviyeye kadar her tarz tadilat ve Zumbarada en fazla ilgi gören servisim olan internet üzerinden satış danışmanlığı. Almak istediklerim ise ispanyolca öğrenmek, ingilizce pratik, üstatlardan diabolo öğrenme. Yazmadığım şeyler de var aslında. Mesela her türlü ürünün nereden ve nasıl üretileceği hakkında yönlendirme yapabilirim. Ama bu beni onlar kadar mest etmiyor. Şimdi aklıma geldi Kürtçe ile ilgili bir servis değişimi yapabilirim. Sonuçta anadilim nede olsa. Ayrıca ,bir kaç aydır KOSGEB’in girişimcilere 27.000TL hibe ettiği bir kredi var onunla ilgili çalışmaktayım. Bu destek hakkında bilgi almak isteyen kişiler ile de hizmet değişimi yapabilirim.
Yaptığın servis değişimlerinden bahseder misin?
Dünyayı kurtaran kadınlardanİlknur Urkun’a telefondan internet üzerinden satış danışmanlığı sevisi verdim. Buse İlunt’a 3 top çevirmeyi gerçekten öğrettim, sonunda çevirmişti:) Yaptıkları el iş ürünleri satmak isteyen İsmet Özün Güven’e internet üzerinden nasıl pazarlayabileceğini alattım. Çok eğlenceli idi Beyoğlu öğretmen evindeki buluşmamız. Bir ihtiyacına yardımcı olabildiğime inandığım için çok büyük bir keyif aldım. İsmet Abla’ya zorla Facebook hesabı açtıran kişi olmak da güzel bir duygu.  Mehmet Erkmen’e de internet üzerinden satış danışmanlığı servisi verdim. Şimdi de 3 top çevirmeyi öğrenmek isteyen iki arkadaş ile konuşuyoruz. Onlarla da buluşacağız.
Zumbaradaki servis değişimlerinden aklında kalan garip veya komik bir anın var mı?
İlk servis değişimimi telefon üzerinden İlknur ile yapacaktık. İlknur önceden blogabak diye tembihlemişti 🙂 ama ne olabilir ki dedim, aksam konuşurken bir göz atarım dedim.  Akşam oldu konuşmaya başladık, tabii ben ürünlere bakmamıştım. Aklımda hiç bir fikir yoktu satacağı ürünün ne olacağı hakkında. Konuşurken de arada bakıyorum ürünler nedir diye. Hııı iyiymiş dedim. Yenilikçi bir şey ama bu yeniliği telefonda keşfedince biraz komik oldu. Ama hemen toparladım. Sattığı şeye ne olduğundan ziyade herhangi bir ürün gibi bakarak, tecrübelerimi ona aktardım. Keyifli bir paylaşım oldu.
Zumbarada hangi servisi görmek istersin, bunu verebilecek kimseyi tanıyor musun?
Santur çalmak istiyorum. Zumbarada birisi vardı ancak sonra kendisi ile iletişimim koptu. Dünya gözü ile bir santur çalmak istiyorum bunun için de bir arkadaşımı Zumbaraya yönlendiriyorum şu an.Slackline’da bir şeyler öğrenebileceğim herhangi birisi olsun. İsim vermek gerekirse Andy Lewis.
İnsanların hangi davranışlarını gördüğün zaman kendini iyi hissediyorsun?
Yapmış olduğun şeye hak ettiği değeri verdikleri zaman. Mesela kuledibinde jonglör arkadaslar ile buluşup çeviriyoruz. Kenarda izleyen insanların çevirdiğin şeyin (top, lobut, diabolo v.s.) düşmesine konsantre olmak yerine çevirirken yarattığın estetiğe dikkat ettikleri zaman.
En son ne zaman kendini çok iyi hissettin?
Arka ayakları araba altında kalarak ezilen sokak kedisi için tüm İstanbul’u dolaşarak onun acısını dindirdiğimde.
Reklamlar

2 Responses to “İlginç Zumbaralı: Cihan İlhanlı”

  1. serpilata Says:

    Cihan gerçekten harika bir zumbaralı 🙂 Bana da netsquared ve zumbara nın kazandırdığı güzel insanlardan.. Çok da işbirliği yapar..

    Bu arada, Blog’a baktığımda ne demek istediğini anladım 🙂 Hahaha..

  2. ilknur Says:

    cihanın hem verdiği hizmetten çok yararlandım hem de onunla sohbetten çok zevk aldım…büyük şehirlerden köşe bucak kaçıyorum ama keşke istanbulda olsam da 3 top çevirmeyi öğrenebilsem ve zumbaranın bütün etkinliklerine katılabilsem…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: