Dönüşümün önü arkası, üstü altı

Mart 5, 2011

Precycle – Freecycle –Recycle – Upcycle – Downcycle – Ecycle

Geri Dönüşümü biliyoruz ama peki ya Ön Dönüşüm, Serbest Dönüşüm, Üst dönüşüm, Alt dönüşüm?

Bir düşünün… Sabahtan, akşam yatana kadar neler alıyor, neler tüketiyor, atıklarını ne yapıyoruz? Atık yaratmadan yaşamak ve üretmek imkansız geliyor ama bugün sürdürülebilir bir yaşam için güncel problemler çözmek için etkili çözümler de mevcut.

Çöplerinizi kontrol etmek için diğer önce çöplerimizi azaltmak, sonra yine de çıkan çöpleri yeniden kullanmak ve ardından hala bir işe yaramıyorsa geri dönüştürmek mesela… Geri dönüşümü artık sıkça duyuyoruz ama ya diğerleri?

Sıkça duyulan geri dönüşüm aslında bu üçlünün son halkası ve hepsi de sorumlu bir tüketim tutumundan geçiyor. Tam da burada ön atıklarımızı azaltmak için ön dönüşüm ve yeniden kullanmak için de serbest dönüşümden bahsediliyor.

“En iyi atık, hiç üretilmeyendir” diyen ön dönüşüm, atıkları satın almadan önce azaltmayı öngörüyor. Bu anlamda geri dönüşümden çok daha ekonomik ve ekolojik. Kağıt havlu yerine normal havlu tercih etmek, küçük değil büyük miktarlarda ve hazır değil de tazesini almak, paket meyve suları yerine tazesini alıp sıkmak, illa paket içinde alınacaksa en az paketlisini tercih etmek ve alışverişe kendi çantamızla hatta kutumuzla gitmek gibi çok basit tutumlar edinerek herkes yapabilir. Alışveriş için biraz daha zaman gerektirse de çevreye daha duyarlı olduğu kesin. Sağlıklı ve kaliteli olacağı da.

Serbest dönüşüm ise, yeniden kullanım felsefesiyle eşya paylaşımından geçiyor. Dünya üzerinde 4810 grup içinde 7,245,000 kişi uluslararası Freecycle (serbest dönüşüm) ağı ile birbirleriyle eşyalarını paylaşıyor. Kendi kasaba ya da şehirlerinde değiş tokuşu ücretsiz yapan, kara amacı gütmeyen bir hareket. Gönüllüler tarafından modere edilen gruplara üyelik bedava. Kendi arkadaşlarınızla da böyle bir değiş – tokuş başlatabileceğiniz gibi size en yakın ağın bir parçası da olabilirsiniz. Türkiye’de Bolu, Çanakkale, Ankara, Diyarbakır, Sinop, Kartepe, İzmir ve İstanbul’da böyle bir ağın olduğunu biliyor muydunuz?

Geri dönüşümden kullanışlı eşyalar üretip üst dönüşüm, organik atıklarınızı kompost yaparak alt dönüşüm de yapabilirsiniz. Hatta sadece elektronik eşyaların dönüşümünü ele alan e-dönüşüm bile mevcut. Yeter ki bizler dönüşümü tercih edelim.

www.planetpals.com/precycle.html

www.freecycle.org

http://www.ecycling.com/

Reklamlar

5 Responses to “Dönüşümün önü arkası, üstü altı”

 1. ilknur urkun Says:

  harika bir yazı…mümkün olduğu kadar çok kişiyle paylaşacağım…işin özünü vermişsin…eline sağlık…

 2. Ebru V. Says:

  Güzel bir yazı..Bugün Ank.da bambaşka bir ortamda geri dönüşüm atölyeleri üzerine konuştuk ve hem kent içinde yaşayanların atıklarını değerlendirmesine hem de üretilen objelerle başka bir projeye gelir sağlanmasına yarayacak bir fikir geliştirdik 🙂 Üst dönüşüme örnek olduğunu görüyorum..Üzerine bu yazıyı okumak daha da beyin açıcı oldu..Ben de İlknur gibi paylaşmaya çalışacağım…Eline,emeğine sağlık…

 3. ed Says:

  Dan Phillips diye bi abi var, kasırgayla, mortgage kriziyle cebelleşen Amerika’da ilginç işler yapıyor.

  “Creative houses from reclaimed stuff” adlı TED konuşmasında yaptığı işin felsefesinden de bahsediyor.

  Bir televizyon programındaki röportajı üç parça halinde burada

  Yine bir başkası burada http://www.youtube.com/watch?v=a9JkPk0CIo4

  Tüketimi artırmak için konulan sektör standartlarından, bolluk içinde yaşayan şımarık bir nesil olduğumuza kadar ilginç şeyler söylüyor.
  Benim çok hoşuma gitmişti. Size de faydası olur belki.

 4. serpilata Says:

  Teşekkürler arkadaşlar..

  • serpilata Says:

   “Kaynaklarımızı kullanma yollarımızda bir değişiklik yapmadığımız sürece, güncel kullanım eğilimleri teknolojik gelişmelerin sağladığı her türlü tasarrufu alt edecektir.” Barbara Young, İngiltere Çevre Ajansı Yöneticisi, 2003 (Gençlik ve Değişim isimli yayından)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: