Biliyor muydun? (2)

Ekim 7, 2010

 • Zumbara web sitesi serüveni 20 aydır devam etmektedir.
 • Bu 20 ayın ilk 4 ayı spesifikasyonların oluşturulması, programcı için brief hazırlanması, rentacoder, elance, odesk vb. sayfalarda programlamayı yapacak şirketin aranması ve briefe gelen 500 üzeri başvuru arasından Hindistan’ın Kerala bölgesindeki Aarthika adlı şirket ile kontratın imzalanması ile geçmiştir.
 • Aarthika ile ilk başta 2 ay olarak planlanan süreç, toplamda 1 yıl sürmüştür ve bu süreçte google docs, teamviewer, gtalk, skype, gmail vb. bir çok online servis kullanılmıştır.
 • İlk önce şirket Ceo’su (Abhilash) ile başlayan konuşmalar daha sonra proje koordinatörü (Sandhya) ve günlük konuşmalarda da proje yöneticileri (Bincy ve Chriju) ile devam etmiştir. Ayrıca Zumbara’ya programcılar, tasarımcı ve testçiden oluşan bir ekip destek vermiştir.
 • Deniz aşırı bir ülke ile sadece internet üzerinden iş yapmak bize proje yönetiminde çok önemli tecrübeler ancak her şeyden öte “sabırlı olma” tecrübesi sağlamıştır!
 • 1 Haziranda Alphaya açılan ilk Zumbara versiyonunun dili PHP’dir.
 • Zumbara projesi evde, ofiste, parkta, kafede, caddede, bankta, kumsalda, partide, otobüste, uçakta…, farklı ülke ve şehirlerden yönetilmiştir. Barselona ve İstanbul bu yönetim sürecinde en fazla vakit geçirilen 2 şehirdir.
 • Zumbara E-Tohum 2010’da ilk 40’a kalmıştır.
 • Yoğurt Teknolojileri adlı firma Maya-Fonu ile Zumbara’ya yatırımda bulunmaya karar vermiş ancak sonrasında fonlama Yoğurt’un kendi şirket içindeki sebeplerden dolayı durdurulmuştur 😦
 • Fonlamanın yapılacağını düşündüğümüz dönemde ekibe katılan Kadir Kemal Dursun, zumbara.com’u baştan,0’dan,alpha versiyondan aldığımız geri bildirimler ile .Net dilinde yazmaya karar vermiştir. Projeye inanmış ve bu emeği karşısında hak ettiği kazancını, projenin finansal kazanç getireceği güne kadar ertelemiştir.
 • 2 ay süreceğini planladığımız programlama süreci Kadir’in devam etmekte olduğu full time işindeki yoğunluktan dolayı 6 ay sürmüştür.
 • Kadir 28 yıldır özenle inşa ettiği alt yapısını, mükemmel mantığını ve mühendislik zekâsını kullanırken Ajax’la call back’e çok sinirlenmiş ve çıldırmanın sınırından dönmüştür 🙂
 • Beta versiyonu tam açılmaya hazırken, serverımızda küçücük ilginç bir sorun ile karşılaşmamız web sitesinin 15 gün boyunca kapalı kalmasına sebep olmuştur. Bu sorun ilginç biçimde Türkiye’de sıklıkla karşılaştığımız kapanan web sitelerinin bizim IP’mizi de etkilemesinden dolayıymış. Tüm sistemciler, programcılar sorunun çözümü ile uğraşırken, ITci olmayan bir arkadaşımız sorunun çözümünü sağlamıştır. Bazen sorunun çözümünü her yere bakarak aramamız gerektiğini hatırlatmıştır bize 🙂
 • 2. Versiyon yenilenmiş akışı, uzay mantığı, user & admin panel integration özellikleri ile paylaşalım ve mutlu olalım diye artık zumbara.com’da açılmıştır.
 • Henüz yapmak istediğimiz bir çok şey var;web sitesi fonksiyonları, tasarım ve topluluk yönetimine dair. Paylaşmayı birlikte tecrübe ederken, bir yandan da Zumbara dünyasını yeniliyor ve büyütüyor olacağız!
Reklamlar

6 Responses to “Biliyor muydun? (2)”

 1. Cihad Says:

  Herşeyden önce neden Hindistan’dan bir firma ile çalıştınız. Türkiye’de sitenizi yapabilecek bir firma mı bulamadınız? Hadi firmaların pahalı fiyat çekeceğini düşünmüş olabilirsiniz. Neden bir freelancer ile çalışmadınız?

  Eğer bu site bu kadar geç kalıyorsa siteden fazla ümit beklemediğinizin göstergesidir. Çünkü tahminimce böyle bir siteyi iyi bir freelancer 1-2 haftada tamamlayacaktır. Hem de şu anki tasarımından çok daha güzel bir şekilde.

  Bir de büyük potansiyele sahip olmayan böyle bir site için bu kadar kasmanıza gerek yoktu. Herhangi bir cms örneğin Drupal kurdurup eğer gerekliyse 100-200 dolara küçük bir eklenti yazdırıp daha hızlı giriş yapabilirdiniz.

  Şu anda gördüğüm kadarıyla tüm çabanızı sitenin yazılımı için sarfetmişsiniz. Ki bir girişimcilikte site yazılımı belki kolay iş.

  Temennim sitenin amaçlanan hedefine ulaşabilmesi. Başarılar.

  • Kadir Kemal Dursun Says:

   Öncelikle yorumların için teşekkür ederim.

   Anlamadığım bir iki nokta var. Öncelikle web sayfasından isteklerin ne olduğunu bilmeden yani hiçbir analiz yapmadan 1-2 hafta bitebilecek bir iş olduğuna nasıl karar verdin?

   Yine hiçbir analiz yapmadan joomla veya drupal gibi sihirbazların işimizi görecegini nasıl anladın?

   Bir de haddim olmayarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum, veri tabanı ile çok haşır neşir olan bir program yazılırken, eğer veri tabanının tasarımına yeterince önem vermez isen daha sonra başın çok ağrır. Örneğin programına yeni eklentileri yaparken çok taklalar atarsın,bir yerden sonra da işin içinden çıkılmaz olur.

   Hala, ‘arkadaş bu işi maksimum 2 haftalık iş’ dersen, zumbarada tasarım, analiz ve yazılım konulu bir arz gir. Senden öğrenecek çok şeyim var demekki.

   Temennilerin için teşekkür eder, iyi günler dilerim.

   • Cihad Says:

    Eğer yeterince tecrübe sahibi olursanız bir pojenin ne kadar sürede bitebileceğini tahmin edebiliyorsunuz.

    Veritabanına önem vermenin bu işin çok uzun sürede tamamlanacağını göstermez. Hem ne kadar önem verirseniz verin, başka bir programcı siteyi eline alınca sil baştan yapacak. Tekrar kendi bildiği şekilde tasarlamaya çalışacak.

    Eğer yeterince büyükseniz Facebook gibiyseniz veritabanları önem arzeder. Çünkü küçük bir performans değişikliği bu gibi firmalara milyon dolarlar zarara uğratabilir.

    Yani böyle projelere başlarken “kervan yolda düzülür” hesabından başlamak en iyisi. Fazla üzerinde düşünmemeli. Tabi siz de heralde siteyi tasarlayan olarak isteklere cevap vermek durumundasınız.

 2. aysegulguzel Says:

  Merhabalar Cihad,
  Öncelikle temennilerin için teşekkürler. Hindistan’da bir firma ile çalışılmaya başlanmasının sebebi proje başlangıcında yurt dışında olunması ve ekipte programcı olmamasından dolayı, tüm kontrolü alacak bir IT ekibe ihtiyaç olunmasından dolayıdır. Fiyatların yanı sıra, kurdukları profesyonel ekipler sayesinde tüm dünyadaki bir çok büyük şirkete ve girişimciye hizmet veren Hindistan’daki şirketler iyi bir alternatif oluşturuyorlar.
  Sitenin geç kalması, bir çok internet girişimcisinin karşılaştığı sorun. Bunun siteden ümit beklememekle hiç bir alakası yok. Ne yazık ki programlama sırasında karşılaşılan sorunlar, programcılarla aynı dili konuşamamak vs bu tarz zaman problemlerine sebep olmakta. Türkiye’de programcı bulmakta hiç kolay değil bu sırada. Yani ne yazık ki, çok kısıtlı finansal kaynaklarla, inandığınız bir projeyi başlatmak istiyorsanız ve de programlama hakkında hiç bir bilginiz yoksa, senin yorumunda çizdiğin güzel tablo ile karşılaşılması pek nadir. Hatta ben hiç karşılaşmadım diyebilirim.
  Sitede zaman hesabı, arz/talep, teklifler vs. gibi bir dolu ek sistem bulunmakta, bu sebeple her şey from scratch yapıldı.
  Ancak belirtmem gerekiyor ki, web sitesi zumbaranın sadece bir ayağı, işleri kolaylaştırmak için bir araç, ancak esas önemli kısmı ise zaman bankası sistemini kullanılır kılmak. Bu anlamda çabamız bir tek programlama da kalmadı, ancak evet çok büyük çabalar verdik projenin bu kısmına. Bu kısım ile ilgili olarak daha aklımızda bir çok yenilik var, fakat esas işimiz, yani insanları paylaşmaya motive etmek yeni başlıyor bir anlamda. Umarım Zumbara topluluğu olarak bu amacımıza ulaşabiliriz.
  Sevgiler

 3. Cihad Says:

  Sanırım bu işin jargonunu bilmemek sizin en büyük sorununuz olmuş. Benim de müşterilerden en çok zorlandığım meselelerden birisi bu. Firmalar daha url, link ne demek bilmeyen kişiler verince bir de onlara web jargonunu öğretmek zorunda kalabiliyorsunuz.

  Sizin bir de Hintliler ile çalıştığınızı düşünürsek epey zorlandığınızı anlamak mümkün.

  Bir de şu sorun oluyor. Her zaman müşteri en iyisini istediğini sanır. Ama birazda nasıl olmalı kısmı için tasarımcıdan yardım alması gerekir. Tasarımcının tavsiyelerine kulak vermesi, ondan tavsiye istemesi gerekir. Size Kadir Kemal Dursun beyin tavsiyelerini gözardı etmemenizi tavsiye ederim. 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: