Zumbara “Without Money Day” Etkinliği ile 5. Dünya Gençlik Kongresindeydi

Eylül 6, 2010

Bu satırları havadan internet sağladığımız bir ortamda yanımda güzel insan Ayşegül, sevgili yazılımcımız Kadir ile Zumbara’mız bayram sonrasında hizmete açılsın diye harıl harıl ve tatlı bir şekilde çalışırlarken yazıyorum. Ben de sizlerle Dünya Gençlik Kongresi’ndeki atölyemizi paylaşayım o zaman.

31 Temmuz – 13 Ağustos 2010 tarihleri arasında tüm dünyadan 1400 genç  5.Dünya Gençlik Kongresi için İstanbul’da buluştu. Gençlik ve Kalkınma konulu düzenlenen bir çok seminer, atölye ve buluşmanın gerçekleştiği iki haftanın bu seneki konsepti ise İMECE idi. Dünya iyiye doğru değişsin diye yerellerinde aktif olarak çalışmalar yapan ilgili o kadar genç ülkemize gelir de, Türkiye’de bir ilk olacak olan bu alternatif ekonomi sistemini, cesaretimizi ve ilhamımızı paylaşmadan durabilir miydik? Tabiki hayır. Başvurumuzu yaptık. Değerlendirme ekibi de büyük bir neşeyle kabul etti ve “Without Money Day” isimli atölyemiz 3 Ağustos 2010’da öğleden sonra 16:00’da gerçekleşti. Sonradan öğrendiğimize göre de adı itibariyle epey de ilgi görmüş.

Ben zaten kongrede aile lideri olarak görevli olduğum için Davutpaşa Kampüsü’nde kalıyordum.  Zumbara ekibinden çoğu arkadaş başka projeler için İstanbul dışında olduğundan fiziksel olarak orada değildi ancak doğal ve harika bir koordinasyon ve evrenin de yardımıyla her şey o kadar güzel aktı ki, iyiliğe olan inancım bir kat daha arttı.

Öncesinde Ayşegül, kullanılacak materyallerin büyük kısmını hazırlayıp yollamıştı. Meltem, “Zumbara Hatırası” perdemizle, simulasyonda kullanacağımız kumbaraları getirdi. Simulasyonda destek vermek için Cihan İlhanlı jonglörlük becerilerini, Hande Akarca mimar olarak İstanbul’da kentsel dönüşüm deneyimlerini, Nil Bosna meditasyon bilgilerini, Hayri Dağlı “Evimiz İstanbul” projesini getirdi; katılımcılarımızdan Nawar Oghanna Irak konusunda yaşayan kitap oldu. Kongrenin yeniden karşılaştırdığı eski dost Azem Alptekin de fotoğraflarımızı çekti.

Hazırlık son ana kadar devam etti. Kaç kişi geleceğini bilmiyorduk. Son çıktıları da alıp spor salonuna girip de bekleyenleri gördüğümde çok duygulandım. Bize ayrılan iki saatte hem Zaman Bankası’ndan ve alternatif ekonomilerden, hem Zumbara’dan bahsetmeli, hem ihtiyacını hayatlarımızda sorgulamalı ve uygulamasını tartışmalı, hem de nasıl çalıştığına dair bir simulasyon yapmalıydık. Hepsi de gerçekleşti. Hatta sonunda katılımcılardan bazıları yeteneklerini paylaşmak istedi. Ardımızda keyifle ve mutlulukla paylaşılmış bir zamanın yanında fazlasını isteyenler bilgiye daha kolay erişebilsin diye içinde özet bilgilerin ve anahtar kelimelerin de olduğu ufak broşürlerimiz kaldı. Bir de Zumbara Hatırası fotoğrafımız…

Her ne kadar farklı topraklarda yaşıyor olsak da hepimizin aynı ihtiyaçlara sahip olduğunun farkına vardık hep birlikte. Bu yüzden özellikle Yeni Zelanda, Hindistan ve Endonezya’dan katılan arkadaşlar kendi memleketlerinde uygulamak üzere ilhamla ayrıldılar. Daha fazla vakit olsaydı, eminim daha devam ederdik. Sadece şikayet edip bahane bulmayarak, “Neden olmasın?” diyebilip “Nasıl?”ı çözümlerle üretmenin ve bunu paylaşmanın tadını anlatmak için kelime bulmakta güçlük çeksem de mutluluk, coşku ve inanç herhalde bana yardıma koşan ilk üç kelime olurdu.

Yaşasın iyilik! Yaşasın paylaşım! Yaşasın Zumbara!

Serpil Ata

İstinyepark, İstanbul

5 Eylül 2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: