Zaman Bankası: Hayatlarımız ve Toplumumuz için bir Dengeleyici

Temmuz 5, 2010

Ekonomiyi pazar ve pazar dışı ekonomileri olarak ikiye ayırmak mümkün. Pazar ekonomisi çok basit olarak paranın kullanıldığı, pazar dışı ekonomisi ise paranın kullanılmadığı ekonomi olarak şekillenebilir kafamızda. Ekonomik aktivitenin %40’ının döndüğü pazar dışı ekonomisi annenin çocuğa bakımını, ailenin yetişkine bakımını, mahalleleri güvenilir ve canlı yapmayı, adaletsizliği düzeltmeyi, demokrasinin işlemesi vb. çok önemli ve özel alanları kapsamakta.

Ekonomideki değer kavramına bakacak olursak, değer kavramı insanın ihtiyacı olan ile ilgilidir dediğimizde kimsenin karşı çıkmayacağına eminim. Günümüzde ise değer kavramı direk olarak pazar ekonomisi ile yani para ile ilişkilendirilmiş durumda. Mesela Gayri Safi Milli Hasıla veya verimlilik hesaplarında pazar dışı ekonomi hesaba alınmadığından dolayı bu veriler toplumun durumunu tam olarak yansıtamamakta.

Yanlış anlaşılmasın burada para kötüdür demiyoruz. Sadece dengelerin kaybolduğundan, paranın tamamen değer kavramını sahiplendiği günümüzde sosyal ve kamusal iyinin bedava ve bedava olanın değerini yitirdiğinden bahsediyoruz. İşte değişen bu değer kavramı ve toplum koşullarından dolayı, pazar ekonomisinin getirdiği bu zorunluluklar bizi daha fazla sorunumuzu profesyonel olarak çözmeye zorluyor. Sorunun başlangıç noktalarından biri de burası. Aileleri ve mahalleleri sadece profesyonel metodlar ile düzeltemeyiz. Veren-Alan değil katılımcı olmalıyız sorunların çözümünde. Yardım ettiğimiz insanların katılımı olmazsa, sorunun çözümünü başaramayız.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı bu iki ekonomiyi birleştiren bir model gerekmekte. Bu modellerden biri de “ortak üretim (co-production)” modeli. Bu model, tüketiciler; sağlık, eğitim, güvenlik ve sivil topluluğun ortak üreticisidir ilkesi ile ilerler.

Değer katan, bedava olmayacak ve katılımcı olmayı arttıran araçlar ve çözümler ihtiyacımız olan. İşte Zaman Bankası ortak üretim modelini hayata geçirebilecek böyle bir yöntem. Bu bir hayırseverlilik, gönüllülük değil, yabancı kalmaya devam etme durumuna sebep olan kişiler arasında gerçekleşen özel bir servis değişimi de değil. Bu insanların sosyal bir ağa, bir topluluğa bağlanmasını sağlayan, güven etkisinin yavaşça büyüyen bu toplulukta artmasını sağlayan bir yöntem. Bu dengelenmeye ihtiyacımız olan hayatlarımız ve toplumumuz için bir dengeleyici.

Kaynak: No More Throw Away People, Edgar Cahn

Reklamlar

One Response to “Zaman Bankası: Hayatlarımız ve Toplumumuz için bir Dengeleyici”

  1. aysegulguzel Says:

    Let me try to explain briefly to define the real necessity of this system. We can define the economy in two groups; the market and the non-market economy. To easily understand, the market economy is the one related with money and non-market one is the non-money one such as the care of the family to the child and elder etc.
    Right now in the system the value is directly related with the money (whereas it needs to be related with human needs). So the free services seem as valueless. As a result of these wrong perceptions in value definition and also hard life conditions, each time more people are seeking to solve their necessities by using professional services.
    But we are just forgetting that we cannot take good care of our children and elders only with professional services neither we can provide the security of a neighborhood only with police or make the democracy work only with politics. We need to understand the co-production model which says that for the solution of a problem the participation of the people who are directly affected with the problem is needed. So we need the neighbors to know each other for the security of the neighborhood and the civic participation for the democracy to work. As a result I believe that if we can motivate the people, time banking can bring this participative role for the solution of our problems.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: